Jelentkezzen szekcióelőadónak a XXVIII. Országos Urbanisztikai Konferenciára!
A Magyar Urbanisztikai Társaság várja előadásaik regisztrációját a konferencia nyolc különböző témakört felölelő szekciójába! Az egyes szekciók leírását alább olvashatja!
Előadói jelentkezés, absztraktbeadás a következő linken elérhető űrlap kitöltésével: https://forms.gle/W614DmShs7c6xsSp6
Az absztraktok benyújtásának határideje 2022. augusztus 31. 23:59
A szekcióelőadók jelentkezési felülete hamarosan elérhető lesz!
Szekció témakörök
A tudásipari fordulat regionális lehetőségei Magyarországon / Regionális perspektíva
Mik a tudásipari fordulat regionális feltételei? Hol tart a tudásipari fordulat Magyarországon? Mit látunk az egyetemek regionális fejlesztési szerepéről? Csupa olyan kérdés ez, ami felrajzolja ennek a jelenségnek a térbeli összefüggéseit, kontextusba helyezi az egyes egyetemek lehetséges szerepfelfogásait, fejlesztési döntéseit.
szekcióvezetők | Dr. Lux Gábor, KRTK RKI | Dr. Salamin Géza, MUT
Az egyetem, mint tudásipari vállalkozás / Közgazdasági, piaci perspektíva
A szekció az egyetemnek, mint tudásipari vállalkozásnak a kérdéskörét járja körül, bemutatva egyrészt a tudásipari fordulat jelenségét, körvonalazva másrészt az egyetemet, mint gazdasági szereplőt ebben a paradigmában. Másrést olyan jó gyakorlatok bemutatására lesz még lehetőség, amivel az egyetemi innováció gondozásban, az egyetemi szabadalmak piaci alapú hasznosításában tud segíteni.
szekcióvezetők | Dr. Sebestyén Tamás, PTE KTK | Balás Gábor, MUT
Az egyetem alapú innovációs ökoszisztéma / Társadalomtudományi perspektíva
Az egyetem alapú innovációs ökoszisztéma szereplőinek együttműködése mind az üzleti, mind a társadalmi célú ötletfejlesztés, változásgenerálás és új érték teremtés forrása lehet. Az egyetemvárosok (UNIVERCITY) sajátosan keretezik az innovációs folyamatokat, hiszen a szereplők többségének közös érdekeltsége (érdeke és felelőssége) van a városi társadalmi tér alakulásában és a helyi közügyekben. Ezen innovációs folyamatok társadalmi kontextusát, beágyazottságát, feltételeit és következményeit járjuk körül a szekcióban.
Milyen társadalmi, kulturális és szervezeti erőforrások mobilizálására van lehetőség az egyedi profilú egyetem alapú innovációs ökoszisztémákban? Milyen szerepe van a bizalom és a bizalmatlanság dialektikájának az együttműködő nagy szervezeteken (egyetem, város, megye, nagyvállalat, kamara, stb.) belül és az őket összekötő együttműködési folyamatokban? Hogyan alakulnak a nagy szervezeteken belül az együttműködési normák, van-e összefüggés a szervezeten belüli és a szervezetek közötti együttműködés mintázatai között? A szervezeti kontextusokon átívelő/azokat figyelmen kívül hagyó módon hogyan alakul a hálózatosodás az egyetem alapú innovációs ökoszisztéma szereplői között? A városfejlesztési beavatkozások, folyamatok, stratégiák kapcsán kialakuló együttműködések hogyan viszonyulnak a spontán innovációs folyamatokhoz? Mi a szerepe a projektesítésnek és a projektosztálynak az egyetem alapú innovációs ökoszisztémákban?
szekcióvezetők | Dr. Füzér Katalin, PTE BTK | Dr. Kocsis János Balázs, MUT
Az egyetemek városfejlesztési szerepe / Urbanisztikai perspektíva
Az ipari forradalom szigorú funkcionális rendszerbe szerveződő városai helyett a tudásipari városokban és várostérségekben a munka – lakás – rekreáció határai mind térben, mind időben feloldódnak. Mi a változás lényege az urbanisztikában? Milyen a tudásipari forradalom (kreatív) városa? Milyen módszertani kérdések és lehetőségek merülnek fel? Mi lehet ezekben az egyetemek szerepe?
szekcióvezető | Dr. Gyergyák János, PTE MIK | Bérczi Szabolcs, MUT
Egyetem – város víziók / Városfejlesztési perspektíva
Magyarországon számos olyan város van, ahol az egyetem meghatározó szereplő a város életében. Fontos lenne látni, hogy ezek az egyetemi szereplők, hogyan tekintenek a városukra, a városok hogyan tekintenek az egyetemükre, mint fejlesztési szereplőre és születtek-e már közös víziók?
szekcióvezető | prof. Dr. Faragó László, KRTK RKI | Dr. Csaba Ders, MUT
Tudásipar építészete és belsőépítészete
A tudásipari vállalkozások nagyon tudatosan igyekeznek az építészetet, mint tudásmenedzsment eszközt alkalmazni. Ha az egyetem közelíteni szeretne a tudásipari vállalkozások világához, akkor építészeti értelemben is adaptálnia kell ezeket az építészeti elveket és módszereket.
szekcióvezető | prof. Dr. Medvegy Gabriella, PTE MIK | prof. Dr. Alföldi György, MUT
Az egyetemi tudásszolgáltatások a városfejlesztésben / Térinformatikai perspektíva
Az egyetemek sajátos tudástermelő tevékenységükből fakadóan máris számos tudástermékkel, tudásszolgáltatással vannak jelen a városok világában, szerepük megkerülhetetlen a tényeken alapuló döntéshozásban. A téradatokkal segített döntéselőkészítés olyan kihívások (klímaváltozás, vízgazdálkodás és -kezelés, hulladékgazdálkodás, közlekedés- és közszolgáltatás-szervezés stb.) kezelésében nyújt segítséget, amelyek minden várostérség számára egyre égetőbbek. Ez a szekció ilyen projektek bemutatását célozná meg, azzal a nem titkolt céllal, hogy lássuk, ez a folyamat már elkezdődött.
szekcióvezető | Dr. Trócsányi András, PTE TTK | Bodor Ádám, MUT
Egyetemek a globális térben | Urbanizáció és humán biztonság a fejlődő világban
A 21. század nemzetközi rendszerének egyik kurrens vizsgálati területe a fejlődő térségek urbanizációs folyamatainak kutatása. Az 1990-es évektől a multilaterális szervezetek napirendjén is folyamatosan kritikus fontosságú témaként szerepel a humán biztonság. Ennek kontextusában a fenntartható élettérhez és lakható környezethez elengedhetetlen élelmiszer-, víz- és higiénés biztonság, valamint az alapvető emberi jogok, gazdasági lehetőségek és közbiztonság összefüggései állandósult vita tárgyát képezik. A panel előadásai ázsiai, afrikai és latin-amerikai eseteken, illetve európai és észak-amerikai kitekintéseken keresztül világítják meg a felgyorsult urbanizációval együtt jelentkező humán biztonsági kérdések sokaságát, összefüggéseit, valamint tervezési és közpolitikai kihívásait. Interdiszciplináris megközelítésben többek között felmerülnek a demográfiai robbanással együttesen jelentkező tervezési igények, a nagyvárosi informális gazdaság, a járványügyi helyzet kihívásai és számos „jó gyakorlat”.
szekcióvezetők | Dr. Tarrósy István, PTE BTK | Dr. Vörös Zoltán, PTE BTK | Dr. Kőszeghy Lea, MUT