
ORSZÁGOS URBANISZTIKAI KONFERENCIA
XXV. Országos Urbanisztikai Konferencia 2019.november 6. Budapest, Danubius Hotel Gellért

Beszámolók a konferenciánkról:
Az M1 beszámolója konferenciánkról 10 perctÅ‘l
Octogon építészeti folyóirat
HVG
Portfolio
Magyar Nemzet
Ceglédinfó
Ferencváros
Építészfórum
​
​
Nagy sikerrel zárult a jubileumi, XXV. Országos Urbanisztikai Konferencia. Az idei évben a konferencia helyszínét a Danubius Hotel Gellért több, mint százéves épülete adta. A plenáris elÅ‘adások helyszíne, a Tea szalon reggel 9 órára csaknem teljesen megtelt, a közel 150 résztvevÅ‘ kollégával: kutatók, szakemberek, egyetemi hallgatók képviseltették magukat.
A konferencia elején dr. Salamin Géza, a MUT elnöke köszöntötte a résztvevÅ‘ket és megosztott néhány aktuális gondolatot a konferenciával és társaság munkájával kapcsolatban.
NyitóelÅ‘adásában kiemelte, hogy a MUT több mint ötven éves fennállása óta munkálkodik azon, hogy az ország települései számára válaszokat adjon aktuális kérdésekre. A MUT új stratégiát dolgozott ki. Ennek középpontjába a tudást és a szakmai közösséget állította. A MUT az urbanisztika iránt érdeklÅ‘dÅ‘k találkozási pontja kíván lenni, mind személyes találkozások által, mind ehhez intézményi infrastruktúrát kínáló tudásplatformként. Célul tűzte ki az urbanisztika újragondolását, szemléletének, szereplÅ‘inek, diszciplináris határainak kitágítása, a települési és térségi tervezés (vagyis a planning) szakmai kritériumrendszerének felállítását.
​
Bár az urbanisztikát még ma is sokan kizárólag műszaki területnek tekintik, valójában az e folyamatokban résztvevÅ‘k szakmailag nagyon sokszínűek már ma is Magyarországon. Sokszínűségét már a MUT alapítóinak köre is kifejezte, akik 11 különbözÅ‘ szakmát képviseltek. Az ország egyetlen civil szervezete, amely az urbanisztika összes területén dolgozó szakembert megszólítja és rendezvényeivel ösztönzi azok párbeszédét, legyen az geográfus, építész, szociológus vagy közgazdász. A MUT ezt a szerepét nemcsak megtartani, hanem továbbfejleszteni is kívánja, így a közeljövÅ‘ben tagjai részére újabb szolgáltatásokat fog adni, mint például tudástár hozzáférést és – az eddigiekhez hasonlóan – kedvezményes részvételt egyre több szakmai programra.
​
Ezek után rátért a konferenciára, ahol kiemelte, hogy több mint 50 elÅ‘adó jelentkezett elÅ‘adás megtartására, ami jelzi, a téma iránti érdeklÅ‘dés mértékét. Az elmúlt évek lakáspiaci trendjeibÅ‘l ma már egyértelműen látszik, hogy a hazai városfejlÅ‘dés új idÅ‘szak elé néz. A versenyképesség nagyban múlik a városok minÅ‘ségén, vonzerején, hogy mennyire képes tudásteremtést ösztönzÅ‘ közegként működni, mennyire tudnak élhetÅ‘ környezetet biztosítani.
​
A plenáris elÅ‘adások sorát dr. Schneller Domonkos, Budapest és a fÅ‘városi agglomeráció fejlesztésének végrehajtásáért felelÅ‘s helyettes államtitkár úr nyitotta meg. ElÅ‘adásában kifejtette, hogy a fÅ‘városnak és az agglomerációjának együttesen kell működnie és fejlÅ‘dnie. Kitért Budapest jelentÅ‘s fejlesztési terveire, lehetÅ‘ségeire és kihívásaira. Felvázolta azokat a kardinális pontokat, amelyben a fÅ‘városnak és agglomerációjának fejlÅ‘dnie kell és azokat a hátráltató tényezÅ‘ket, amelyek ennek gátat szabhatnak. Kiemelte a zöldfelületek fejlesztésének fontosságát, rámutatott arra, hogy a barnamezÅ‘s beruházásokat kellene elÅ‘nyben részesíteni, és a zöldmezÅ‘s beruházásoknak gátad szabni. ElÅ‘adásában több ellentmondásra is fény derült, így például beszélt arról a kettÅ‘sségrÅ‘l, amely szerint Budapest területének 78%-a egyemeletes, kertvárosias beépítés, mégis ez csak az összlakosság negyedrészének szolgál otthonul. Az lakóhely és munkahely közötti ingázás is komoly probléma, amit jól szemléltet az az arány, hogy a MÁV összes országos utasszámához viszonyítva a MÁV-HÉV ennek felét szállítja naponta.
​
A második elÅ‘adó dr. Nagy Tamás, a Magyar Nemzeti Bank fÅ‘osztályvezetÅ‘je volt. Az MNB folyamatosan monitorozza és elemzi a lakáspiac változásait. EzekbÅ‘l a felmérésekbÅ‘l láthattunk néhány látványos adatot, amely által bepillantást nyerhettünk a lakáspiac változásaiba. MegerÅ‘sítette eddigi sejtésünket, hogy tovább nÅ‘tt a kisebb települések és a fÅ‘város, illetve megyeszékhelyek közötti ingatlanárak tekintetében az árolló, de azt is mondta, a kormányzat a falusi CSOK-tól érdemi változást vár. Ezt követÅ‘en Soóki-Tóth Gábor, az Otthon Centrum elemzési vezetÅ‘je folytatta a gondolatmenetet, Mi lesz veled, lakáspiac? című elÅ‘adásában. Elmondta, hogy bár a várható lakásépítések száma drasztikusan csökkenni fog a jövÅ‘ évben, mégsem számíthatunk jelentÅ‘s változásra az árakban.
​
A kávészünetet követÅ‘en a plenáris elÅ‘adások második blokkja angol nyelven folytatódott. Prof. dr. Bernadette Hanlon, az Ohio State University professzora fejtette ki kutatásainak eredményeit - elsÅ‘sorban a szuburbanizáció és a városi szétterülés veszélyeit, újraértékelésének útját és a kompaktabb várostervezés iránti igény felmerülését ismertette. Gondolatmenetéhez kapcsolódon Cséfalvay Zoltán arról beszélt, hogy a fejünkben lévÅ‘ térképek (mental map) mennyire meghatározza választásunkat arról, hogy hol és milyen épített környezetben szeretnénk lakni és dolgozni? Richard Blyth, aki már visszatérÅ‘ elÅ‘adója a MUT konferenciáinak (2015-ben, 2017-ben és idén is elÅ‘adást tartott). Külön öröm volt számunkra, hogy jelenléte által a MUT elsÅ‘ ízben lett részese az évente megrendezésre kerülÅ‘ Várostervezés Világnapjának (Word Town Planning Day). ElÅ‘adása az RTPI széleskörű kutatási tevékenységébe adott betekintést, és olyan lakónegyed-fejlesztéseket mutatott be, amelyek vagy társadalmi vagy gazdasági tekintetben izgalmas helyzetet kezeltek, és egyúttal környezeti problémákra is rendhagyó válasszal szolgáltak
​
Végül, de nem utolsó sorban Alföldi György, a BME Építészmérnöki Karának dékánja tartott elÅ‘adást a zsugorodó városok fejlÅ‘dési lehetÅ‘ségirÅ‘l.
​
Az ebédet követÅ‘en rendkívül színes szekcióprogram várta a résztvevÅ‘ket. Összesen hat szekció közül választhattak, melyek jobbnál jobb elÅ‘adókkal, így alaposan feladták a leckét a választásban.
A délutáni programokra érkezÅ‘ érdeklÅ‘dések nagyságát mi sem jelzi jobban, hogy moderátoraink bármennyire is igyekeztek szorosan betartani az elÅ‘adások idÅ‘keretét az elÅ‘adások után kialakuló hosszú párbeszédek miatt végül minden szekció bÅ‘ven kimerítette a rászánt idÅ‘t.
​
A konferencia végén a Köztérmegújítási Nívódíj került kiosztásra: egy díj és több dicséret is kiosztásra került. A díjat a Nehru Part megújításáért Ferencváros Önkormányzata kapta.
​
Ezek után került sor az idén 51 éves Hild János-díj kihirdetésére, amelyet idén dr. Kovács Zoltán és Ongjerth Richárd kaptak meg.